Chronologische geschiedenis van het waterpolo

1986

Wereldkampioenschap

image051_4.jpg

Op het WK in Madrid veroverde JoegoslaviŽ het goud, voor ItaliŽ en de Sovjet-Unie. De finale tussen JoegoslaviŽ en ItaliŽ was een schitterende en spannende partij waarin de Joegoís met 12-11 het laken naar zich toe trokken. in de strijd om het brons versloeg de Sovjet Unie de Verenigde Staten met 8-6.

De kampioenen: Dragan Andric, Perica Bukic, Veselin Djuho, Milorad Krivokapic, Deni Lusic, Igor Milanovic, Tomislav Paskvalin, Zoran Petrovic, Andrija Popovic, Dubravko Simenc, Aleksander So Star, Ante Vasovic en Mirko Vicevic

In datzelfde Madrid werden de Australische vrouwen wereldkampioen, voor Nederland en de Verenigde Staten. Ook Belgische dames aanwezig, die wonnen met 11-9 van Groot-BrittanniŽ, maar gingen met 11-8 onderuit tegen West-Duitsland, verloren met 17-2 tegen AustraliŽ en gingen met 17-4 de boot in tegen Nederland. Waardoor ze zevende op negen eindigden

De kampioenen: Judy Gair, Cummins Handley, Amanda Leeson, Katie Mcadams, Megan Meloncelli, Lynne Morrison, Sandy Mills-O'Mellia, Jackie Northam, Cathy Parkers, Janet Rayner, Julie Sheperd en Debbie Watson.

Aziatische Spelen

De Aziatische titel was voor China, dat in Seoel zijn vijf wedstrijden won en gastland Zuid-Korea achter zich hield met Singapore op rang drie.

De winnaars: Cai Shengliu, Cai Tianxiong, Deng Jun, Ge Jianqing, Guan Shishi, Huang Long, Li Jianxiong, Lin Jun, Tang Xiaoyu, Wang Minhui, Wang Xiaotian, Yang Yong en Zhao Bilong.

LEN Junior Water Polo European Championship

West Duitsland was in eigen land de sterkste. In West Berlijn wonnen de Duitse junioren de titel en hielden ze de Sovjet Unie en Hongarije achter zich.

Europabeker

De Europabeker voor landskampioenen ging voor de tweede keer naar Spandau Berlijn. In Hongarije incasseerden de Duitsers 9-7 maar thuis tegen BSVC Boedapest werd orde op zaken gesteld en gewonnen met 7-4. Montjuic en Jug Dubrovnik eindigden drie en vier.

De winnaars: Rohle, Loebb, Bukowski, Hohenstein, Fernandez, Ehrl, Kison, Stamm, Freund, Grundt, Schneider. 

Het Hongaarse Vasas SC veroverde de Europa Cup voor bekerhouders, het Roemeense Dinamo Bucarest eindigde als tweede.

Spandau Berlin won de SuperCup voor de tweede opeenvolgende keer, in de finale werd Mornar Split met 10-8 geklopt.

Multi-Nations Contest

Gastland IsraŽl was de sterkst op het zeslandentornooi in Tel Aviv.

Central American and Caribbean Games

De twaalfde Central American and Caribbean Games in Caballeros op de Dominikaanse Republiek kregen opnieuw Cuba als winnaar, maar dit keer haalde Puerto Rico zilver en Mexico brons.

Europa

BelgiŽ

In de Belgische competitie verlengde Antwerpse Zwemclub zijn titel van het jaar voordien en dat betekende een totaal van tweeŽntwintig landstitels.

image016.jpg

De Belgische ploeg die deelnam aan het 8-landen tornooi in Tel Aviv.

De ploeg: Brice Latour, Patje Van Ginneken, Luc Verhoeven, Etienne Kubat, Eric Van Peteghem, Davy Witteboon, coach Manni Loosen, Didier Delmeiren,Joel  Gemeiner, Goethals, Vandeputte, Jos Andries, Jurgen Desmit en Alain DíHondt.

DDR

In Oost-Duitsland haalde BSG Empor HO Halle-Neustadt zijn zevende titel binnen.

BSG Motor Leipzig Nord hernieuwde zijn bekerwinst van het jaar voordien.

Denemarken

Esbjerg SK hernieuwde zijn Deense titel van het jaar voordien, de derde al maar ook de laatste.

Duitsland

Het Duits kampioenschap en de Duitse beker werden voor de achtste opeenvolgende maal gewonnen door Wasserfreunde Spandau Berlin 04.

Bij de vrouwen een eerste titel voor SG NeukŲln Berlin.

Finland

De Finse competitie werd voor de tweede keer door Turun Uimarit gewonnen.

Frankrijk

image017_png1.jpg

Wie anders dan le Cercle des Nageurs de Marseille kampioen in Frankrijk, de twintigste titel.

In de Franse vrouwencompetitie riep Dauphins de Crťteil een halt toe aan de heerschappij van Racing Club de France Paris

Griekenland

In Griekenland een nieuwe naam op het palmares, Athletic Nautical Club of Glyfada won zijn allereerste titel, maar reef met een 5-4 overwinning op Nautikos Omilos Vouliagmeni meteen ook de eerste beker binnen. De club werd in 1946 opgericht door twintig sporters, Glyfada is een voorstad van Griekenland en vooral bewoond door rijke Grieken, ministers en beroemdheden.

Groot-BrittanniŽ

Twaalfde landstitel voor London Polytechnic in Groot-BrittanniŽ.

AS&WPC uit Wales, hernieuwde zijn ASA titel van het jaar voordien.

Spannende en doelrijke partij tussen Cambridge en Oxford, met 14-12 winst voor Cambridge, maar opnieuw geen uitslag voor het jaar nadien.

Hongarije

De Hongaarse titel wisselde van eigenaar, ŕjpesti TE Budapesti snoepte hem uit handen van stadsgenoot Vasas Boedapest, de tweeŽntwintigste al maar wel negentien jaar na de vorige. Achttien gewonnen wedstrijden en zeven gelijke spelen met een doelsaldo van 268-190 en met drie punten voorsprong op Budapest VSC.

De bekerfinale werd door Szolnoki VŪzilabda Sport Club gewonnen, het versloeg Vasas SC Budapest met 9-7.

Ook een eerste vrouwencompetitie in Hongarije, hier ging Budapesti VSC met de eer lopen

Ierland

image825.jpg

Elf jaar na de vorige een derde bekerwinst voor Half Moon SWC in Ierland.

ItaliŽ

image080_4.jpg

In ItaliŽ ging de titel voor de tweede keer naar C.N.Posillipo Napoli. In de 'best of three' verloor het de eerste wedstrijd in Pescara met 14-13, maar won nadien tweemaal thuis met 8-7 en 12-9

De kampioenen: Franco Porzio, Gianpaolo De Medici, Stefano Postiglione, Carlo Siena, Paolo De Crescenzo, Michele Baviera, Giuseppe Porzio, Stefano Varrone, Vincenzo Del Duca, Massimo Fiorentino, Luigi Tomeo, Marco Postiglione, Mario Fiorillo, Claudio Palumbo, Attila Sudar en Nino Postiglione.

Water Polis Pescara verdedigde met succes zijn bekerwinst van het jaar voordien.

De vrouwen van Santa Maria Capua Vetere hun eerste titel van het jaar voordien.

JoegoslaviŽ

image017.jpg

Vaterpolo klub Primorac Kotor won zijn enige Joegoslavische titel uit de clubgeschiedenis, maar lukte met de winst in de beker ook meteen de dubbel.

De ploeg: Pavle Vicevic, Andrija Popovic, Stojan Kostic, Vasko Lalosevic, Ranko Perovic, Emil Nikolic, Dusko Cirkovic, Mirko Vicevic, Dragan Samardzic, Zoran Kovacevic, Zelimir Uljarevic, Dragan Strugar, Petar Porobic, Slobodan Vicevic, Blazenko Radnjic, Veselin Markovic, Zoran Nikcevic, Drasko Krivokapic, Zoran Gopcevic, Dragan Djurcic, Radule Dragovic, Djordje Klajn en Djordjije Djurovic.

KroatiŽ

De vierde editie van de Wild League werd gewonnen door Cingrija, het versloeg Dance in de finale in volle zee met 11-5.

Litouwen

Derde titel op rij voor Kauno ĄBangaď en vijfde bekerwinst

Malta

image472.jpg

In Malta won Neptunes Water Polo Club zijn twaalfde landstitel.

De kampioenen: Joe Chetcuti, John Paris, Andre Cauchi, Albert Portelli, Claudio Silvestri, Anthony Cachia, Chris Galea, Leonard Cachia, Michael Paris, Sandro Bianchi, Dorian Pisani, Adrian Cachia, Chris Bonello, Henry Bonnici en Tony Camilleri.

Montenegro

VK Primorac Kotor won de beker in Montenegro.

Nederland

Opnieuw een verrassend kampioen in Nederland, VZC Veenendaal won er zijn enige titel ooit.

Eerste bekerwinst voor HZC De Robben Hilversum.

De vrouwentitel ging voor de eerste keer naar De Vuursche Baarn.

De eerste bekerfinale bij de vrouwen werd door Laga/Diana gewonnen.

Oostenrijk

1. Wiener Donau SC hernieuwde zijn eerste titel van het jaar voordien.

Polen

Een negende kroontje voor ZKS Stilon Gorzow Wlkp.

Portugal

In Portugal verlengde C.D.U.P. Porto zijn eerste titel van het jaar voordien.

RoemeniŽ

Crisul Oradea verlengde zijn eerste titel van het jaar voordien, maar kwam daarna niet meer aan de bak als landskampioen.

Schotland

Een nieuwe naam in Schotland, Menzieshill won voor het eerst een nationale titel.

image289.jpg

Ook de vrouwen van die club waren de beste in het eerste betwiste kampioenschap.

In de finale van de beker haalde nieuwkomer Dunfermline het met 10-9 van Portobello.

Sovjet Unie

Tiende Sovjettitel voor Dynamo Moskou.